Z możliwości ustanowienia prokurenta mogą korzystać różne podmioty w tym spółki z. o. o, spółki jawne, akcyjne, partnerskie czy nawet jednoosobowe działalności gospodarcze, co jest mniej popularne. W tym tekście skupimy się na spółkach. Wyróżniamy kilka rodzajów prokury, samoistną, gdy prokurent w sposób samodzielny reprezentuje spółkę, łączną, gdy prokura została udzielona kilku osobom, które reprezentują spółkę w sposób wspólny oraz mieszaną, gdy ustanowiony prokurent może reprezentować spółkę tylko i wyłącznie z członkiem zarządu lub wspólnikiem będącym uprawnionym do reprezentacji spółki.
Prokurent spółki jest osobą której udzielono prokury w spółce, lecz nie jest on członkiem jej zarządu. Prokurent powoływany jest w spółce przez zarząd. Powoływany jest za zgodą wszystkich członków zarządu, nie może być sytuacji w której większość głosów jest wystarczający do powołania tej odpowiedzialnej funkcji. Prokura może być udzielona jednej lub kilku osobom.
Prokurenta spółki powołuje się zazwyczaj, aby odciążyć zarząd w kwestiach podpisywania umów, zapoznawanie się ze stroną prawną działań z kontrahentami lub innych czynności spółkowych np. reprezentowanie spółki przed sądem i innymi organami administracyjnymi.
Prokurent może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania i decyzje wynikające z reprezentowania spółki. Zależnie od rodzaju udzielonej prokury zarówno uprawnienia jak i zakres odpowiedzialności prokurenta jest różny. Wyjście poza określone umocowania lub działanie po terminie ich wygaśnięcia także mogą skutkować odpowiedzialnością.
Niezależnie od udzielonej prokury, wymagane jest od prokurenta dodatkowe pełnomocnictwo do zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub nieruchomości, a także obciążenie tej ostatniej. Prokurent nie może także ustanawiać kolejnych prokurentów i udzielić pełnomocnictwa ogólnego.