Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Doradztwo biznesowe – czym zajmuje się konsulting biznesowy?

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Biznes
Dwóch mężczyzn na spotkaniu z zakresu doradztwa biznesowego.

Konsulting biznesowy jest dziś pożądany w wielu branżach. To dzięki niemu można poprawić sposób zarządzania działalnością, zoptymalizować procesy i zwiększyć zyski. Co warto wiedzieć na temat usługi doradztwa biznesowego i czym dokładnie zajmuje się doradca? Oto wszystkie najważniejsze informacje, zebrane w jednym miejscu.

Consulting dla biznesu – czym jest doradztwo biznesowe i kto powinien z niego skorzystać?

Konsulting dla przedsiębiorców, również występujący pod nazwą consulting biznesowy to oferta skierowana do firm, które chcą być na bieżąco z trendami, cieszyć się stałym rozwojem swojej działalności i docierać do nowych grup odbiorców. Ten typ usług najczęściej wykorzystywany jest przez średnie i duże przedsiębiorstwa, jednak coraz częściej korzystają z niego mniejsze działalności. Korzystanie z ekspertów świadczy o dobrym zrozumieniu biznesu i dojrzałości firmy, niestety nie ma osób które znają się na wszystkim, a doradztwo biznesowe ten problem rozwiązuje.

Co to dokładnie jest consulting i na czym polega? Firmy konsultingowe zajmują się pomaganiem przedsiębiorcom w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów biznesowych. Celem doradztwa jest poprawa efektywności i rentowności. Ponadto doradztwo może dotyczyć wielu obszarów działalności danej firmy.

Rodzaje konsultingu w biznesie – jakiego doradztwa możesz oczekiwać?

Najważniejsze obszary działań i rodzaje konsultingu oferowane przez firmy doradcze to:

 • doradztwo strategiczne;
 • doradztwo operacyjne;
 • doradztwo marketingowe;
 • doradztwo finansowe;
 • doradztwo informatyczne (IT);
 • doradztwo w zakresie zarządzania;
 • doradztwo podatkowe;
 • doradztwo personalne;
 • doradztwo wizerunkowe (PR);
 • doradztwo HR.

Usługi konsultingowe cieszą się największą popularnością wśród najbardziej konkurencyjnych rynków, nowych firm oraz tych, które zdecydowały się przejść rebranding, czyli proces zmiany postrzegania marki.

Doradztwo biznesowe – jakie firmy konsultingowe są dla Ciebie?

Jak zostało wspomniane powyżej, usługi doradztwa biznesowego mogą dotyczyć zagadnienia z określonego zakresu tematycznego np. strategii biznesowej, zatrudnienia, E-PR czy finansów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się tylko jednym obszarem lub w dłuższej perspektywie czasowej wręcz przeciwnie – wszystkimi, które tego wymagają. Oczywiście najczęściej wiązać się to będzie ze współpracą z kilkoma odrębnymi podmiotami, specjalistami w danej dziedzinie. Zanim zostanie określony konkretny zakres, w jakim konieczne jest skorzystanie z doradztwa biznesowego, potrzebna jest kompletna analiza sytuacji przedsiębiorstwa lub zlecenie wstępnego audytu. Ten mogą za Ciebie przeprowadzić wybrane firmy konsultingowe.

Profesjonalne doradztwo biznesowe dla firm pomaga firmie m.in. w takich kwestiach jak:

 • poprawa środowiska pracy;
 • zwiększenie rentowności firmy;
 • poprawa wyników sprzedażowych;
 • optymalizacja organizacji pracy;
 • ulepszenie komunikacji z klientami.

Centrum doradztwa biznesowego – czym nie jest?

Aby jeszcze lepiej zrozumieć, jak pracuje centrum doradztwa biznesowego, warto pochylić się nad pewnymi niedopowiedzeniami. Niestety, w Polsce wciąż można spotkać się z błędną terminologią i założeniem, że np. menedżer zatrudniony w firmie świadczy usługi doradztwa biznesowego.

Faktycznie, menedżer każdego dnia mierzy się z problemami, jednak doradztwo wyróżnia się tym, że problemy rozwiązywane są wspólnie – w oparciu o wzajemnie przekazywaną wiedzę oraz merytoryczną dyskusję. Ponadto konsultant jest ekspertem w danej tematyce. To pozwala na dogłębne zbadanie tematu oraz znalezienie przyczyn występowania problemów. Co za tym idzie, znalezienie skutecznych rozwiązań.

Doradztwo biznesowe – cennik. Ile kosztują usługi doradztwa?

Ze względu na duży rozstrzał w zakresie usług doradztwa biznesowego trudno o to, by cennik doradztwa biznesowego był uniwersalny i jednakowy. Warto jednak wiedzieć, że wiele firm rozlicza się za stawkę godzinową, która zazwyczaj wiąże się z kosztem wynoszącym kilkaset złotych netto.

Firmy, które cieszą się renomą oraz są obecne na rynku od lat, powinny bez trudności oszacować koszty wstępne (po weryfikacji profilu działalności oraz określeniu obszarów wymagających zmian). Aby ułatwić ten proces, ważne jest, by jeszcze przed pierwszym kontaktem zauważyć przynajmniej niektóre z problemów przedsiębiorstwa. Można omówić je już na pierwszym spotkaniu lub podczas wstępnej rozmowy telefonicznej.

Doradztwo biznesowe nie musi być jednorazową pomocą. Zaleca się, aby uczynić je stałą częścią funkcjonowania przedsiębiorstwa i korzystać z niej w określonych odstępach czasowych i doraźnie w przypadku nagłego wystąpienia takiej potrzeby.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.