W dzisiejszych czasach bardzo ważnym, często nawet najważniejszym zasobem jest informacja. Dotyczy to nie tylko firm korzystających z wywiadu gospodarczego. Informacja jest ważna w życiu codziennym, np. przy tak prozaicznych sprawach jak gdy Twoje dziecko skończy szybciej zajęcia w szkole lub gdy gdzieś zwolnił się wakat Twojego wymarzonego stanowiska, albo gdy masz gdzieś pojechać w ważnej dla siebie sprawie mając ograniczony czas, np. jedziesz zakupić auto do Niemiec w dzień ojca, ale nie wiesz, że akurat w tym kraju jest to na tyle ważne święto, że salony są nie czynne, a tym bardziej urzędy. Jeśli byłby to piątek, to zamiast wrócić tego samego dnia, musiałbyś czekac do poniedziałku. A to i tak nic w porównaniu z informacją potrzebną w biznesie, gdzie może ona wiązać się z ogromnymi zyskami lub ogromnymi stratami.
Wywiad gospodarczy jest często rozumiany przez menadżerów i zarządy firm na różne sposoby, czasem odbiegające od rzeczywistości. Można by go opisać jako ogół działań które są legalne lub nielegalne i pozyskują (lub próbują pozyskać) informacje ze źródeł jawnych i nie jawnych, co łączy się za pojęciem wywiadu białego, szarego i czarnego. Informacje o których mowa dotyczą różnych sektorów gospodarki, podmiotów gospodarczych oraz innych, związanych z nimi podmiotów i ludzi. Oczywiście wywiadownie gospodarcze takie jak nasza, korzystają z metod w pełni legalnych, natomiast, aby definicja była rzetelna musimy spojrzeć na ten temat w szerokiej perspektywie. Wywiadownia gospodarcza to firma zajmująca się wywiadem gospodarczym, która wykonując usługę dla klienta, po zebraniu potrzebnej wiedzy kończy pracę analizą zebranych informacji, a często także opinią i prognozami dotyczącymi opracowywanego tematu.
Wywiad gospodarczy i praca wywiadowni polega na dostarczaniu informacji różnego typu. Jako, że z reguły dotyczy biznesu są to np. stany majątkowe podmiotów gospodarczych, w tym posiadane wierzytelności czy zobowiązania. Wywiadownie sprawdzają także potencjał gospodarczy i operacyjny firm, politykę działania oraz czynniki determinujące podejmowane w biznesie działania. Zlecenia obejmują także sprawdzenie wizerunku medialnego lub społecznego podmiotów, wykorzystywaną technologię, infrastrukturę, kadrę zarządzającą i niższego szczebla, a także personalia tych osób i ich kwalifikacje. Analizowana jest także historia działalności i sposoby działania. Badane są także powiązania pomiędzy podmiotami, możliwa jest nie tylko weryfikacja kontrahentów, ale także przyjrzenie się i analiza pełnych rynków i branż.
Wywiad gospodarczy prowadzony przez wywiadownie gospodarcze zajmuje się pozyskiwaniem informacji i weryfikacją kontrahentów, rynków czy branż w sposób legalny. Odbywa się to głównie za pomocą białego wywiadu, czyli takiego który opiera się na analizie źródeł jawnych, jednak zwykle w większości nie osiągalnych przez niewyszkolonego człowieka. Wywiad biały pozyskuje zwykle, aż ok 80% informacji istotnych z gospodarczego punktu widzenia, nawet jeżeli nie jest elementem działań wywiadowni tylko działaniem wchodzących w zakres szpiegostwa gospodarczego, które również korzysta z legalnych metod, a odróżnia się tym, że dodatkowo przekracza granicę posługując się wywiadem szarym, szacowanym na ujawnianie ok 15% poszukiwanych informacji, oraz, główną cechą odróżniającą szpiegostwo od wywiadu gospodarczego, czyli posługiwanie się wywiadem czarnym, szacowanym na ujawnianie ok 5% informacji, często o dużej wadze. W wielu sprawach wywiad biały z uwagi na duże możliwości i generowanie głównych 80% pożądanych informacji jest wystarczający do działań na rynku podmiotów komercyjnych, a szpiegostwo gospodarcze jest zarezerwowane dla służb specjalnych i policyjnych. Czarny wywiad polega na naruszaniu tajemnic korespondencji, podsłuchiwaniu, korupcji, szantażu, włamaniach, kradzieżach danych i na innej szeroko pojętej inwigilacji.
Jak najbardziej, wywiad gospodarczy jest legalny, jeśli zlecasz działania odpowiedniej firmie, która zna się na zbieraniu informacji w sposób zgodny z prawem, nie przekraczając granicy czarnego wywiadu, opisanego wyżej. Najczęściej informacje pozyskiwane na potrzeby firm przez wywiadownię są wystarczające, jeżeli wywiadownia posiada dobrze wyszkoloną kadrę, która potrafi szukać informacji i ją analizować to możesz być spokojny o jakość dostarczonych danych i ich legalność.