Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Kto korzysta z wywiadu gospodarczego i wywiadu biznesowego? Komu przydaje się wywiadownia?

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Biznes
Dla kogo wywiadownia

Wywiad gospodarczy i biznesowy to codzienni towarzysze dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Wiele osób zastanawia się kto korzysta z wywiadu gospodarczego i biznesowego. Po krótce opiszę czym jest i komu przydaje się wywiadownia. Wywiad gospodarczy zajmuje się przede wszystkim weryfikacją firm pod kątem wiarygodności finansowej, sprawdza zarządy i ludzi pracujących w danej firmie, sprawdza bilans i dokonuje analizy finansowej. To wszystko przede wszystkim po to, aby znana była sytuacja finansowa badanego podmiotu. Wywiad biznesowy, może zawierać elementy wyżej wspomnianej wersji gospodarczej, ale przede wszystkim skupia się na badaniu otoczenia rynkowego i konkurencji, dzięki czemu pozwala podejmować decyzje na poziomie zarówno taktycznym jak i, a często głównie, strategicznym. Poniżej odpowiadam na pytania kto korzysta z wywiadowni.

Wywiadownia dla kierownictwa przedsiębiorstwa i specjalistów

Częstym klientem wywiadowni gospodarczej lub biznesowej jest kierownictwo firmy albo specjaliści w niej pracujący. Wywiadownia potrzebna im jest do przygotowania strategii dla firmy, oraz do jej wdrażania. Każda dobra strategia oparta jest na informacji.

Wywiadownia dla banku i funduszu inwestycyjnego

Działalność banków wiąże się z przepływem ogromnych ilości środków finansowych, pożyczki, kredyty, leasingi itd. Dla banku bardzo ważne jest, aby sprawdzać kontrahentów przede wszystkim za pomocą konkretnego wywiadu gospodarczego, a nie automatów, które posiadają błędy w swoich weryfikacjach. Wywiadownia bardzo często wspiera instytucje bankowe, raportując najaktualniejsze dane wraz z oceną analityka agencji wywiadowczej. Tożsama sytuacja ma miejsce w przypadku funduszy inwestycyjnych.

wywiadownia

Wywiadownia dla inwestorów

Inwestorzy zainteresowani zainwestowaniem w daną spółkę czy inny podmiot gospodarczy, także nie chcą działać po omacku, na podstawie domysłów czy pozornej sytuacji firmy. Wywiadownia dla inwestorów jest dostarczycielem konkretnych informacji jakie są niezbędne do analizy ryzyka inwestycji. Dostarczone informacje pozwalają określić także bariery wejścia oraz sytuację pojedynczych graczy lub całego sektora.

Wywiadownia dla udziałowców firmy

Wywiad gospodarczy i biznesowy wspiera także osoby będące udziałowcami w firmach. Udziałowcy potrzebują informacji w celu sprawdzenia ryzyka dla swojej inwestycji oraz oszacowania wartości jaką prezentuje i będzie prezentować w przyszłości sprawdzany podmiot.

Otoczenie firmy, wywiadownia dla dostawcy, nabywcy, klienta i innych kontrahentów

Otoczenie podmiotu gospodarczego także sprawdza go przy pomocy wywiadu biznesowego i gospodarczego. Wszelkiego rodzaju kontrahenci, czy to klienci czy dostawcy kredytujący dostawy chcąc zachować stabilność finansową i produkcyjną, sprawdzają kontrahentów zarówno przed rozpoczęciem współpracy jak i w trakcie jej trwania. To pozwala ustalić plany i działania podejmowane względem sprawdzanego podmiotu, a także uzyskać przewagę w zakresie negocjacji biznesowych.

Wywiadownia dla konkurencji

Bardzo często wywiadownia świadczy usługi dla konkurencji sprawdzanej firmy. Informacje pozyskiwane są w ramach wywiadu konkurencyjnego, biznesowego i gospodarczego. Działania te pozwalają na ustalenie taktyki oraz strategii konkurencyjnej względem przedsiębiorstwa. Czasami firmy korzystają z tego typu weryfikacji po to, aby ustalić własne miejsce w hierarchii danego sektora.

Wywiadownia dla samorządu i agendy rządowej

Kolejnymi podmiotami które mogą sprawdzać potencjalnych podwykonawców to samorządy i agendy rządowe. Wywiadownia to bardzo dobre źródło rzetelnej i aktualnej informacji, a sama informacja jest podstawą podejmowania dobrych decyzji.

Wywiadownia dla ubezpieczalni

Ubezpieczalnie, narażone na wyłudzenia, także korzystają z usług wywiadowni, która weryfikuje wskazane podmioty i osoby, a także powiązania osobowe.

Wywiadownia dla kancelarii prawniczych i windykacji

Kancelaria prawnicza i firmy windykacyjne to kolejny klient wywiadowni. Przy odzyskiwaniu wierzytelności i sprawdzaniu sytuacji finansowej, ciężko znaleźć lepsze źródło, bez korzeni w administracji państwowej, niż wywiadownia. Dlatego częstym klientem są także kancelarie prawnicze i podmioty zajmujące się windykacją.

Jakich informacji dostarcza wywiad gospodarczy?

Można by wymienić jeszcze kilka innych podmiotów rzadziej korzystających z różnego rodzaju wywiadu lub po prostu usług infobrokera, czyli brokera informacji. Różni zlecający mają różne potrzeby informacyjne, jedni potrzebują mniej, a inni bardziej szczegółowych informacji. Czasami chodzi o jedną konkretną informację, a nie szerszą ocenę wraz z ewaluacją sprawdzanej firmy. W tej branży ważne jest aby umieć dobrze zweryfikować potrzebę klienta, a ze strony klienta wyraźne określenie swoich oczekiwań. Klient otrzymuje raport wraz z analizą pozyskanych informacji, ich zakres zwykle określany jest na początku zlecenia, a czasami, po uzyskaniu pewnej wiedzy, w trakcie działania wywiadowców. Najczęściej największe potrzeby występują u decydentów i kadry kierowniczej przedsiębiorstw, gdzie większa ilość danych potrzebna jest do ustalenia długofalowej strategii.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.