Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Wszystko o NDA – umowa o zachowaniu poufności + wzór

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Biznes
nda umowa o zachowaniu poufności

NDA, czyli umowa o zachowaniu poufności to dokument z którym można spotkać się jako osoba zatrudniana, natomiast dla przedsiębiorcy klauzula NDA to jedna z metod na zwiększenie bezpieczeństwa i chronienia tajemnic przedsiębiorstwa. W dzisiejszym artykule omówimy ten typ dokumentu, a na końcu można pobrać jego przykładowy wzór w pliku pdf.

NDA – non disclosure agreement po polsku

NDA to skrót z języka angielskiego od „non disclosure agreement”. Znaczenie sformułowania wynika bezpośrednio z tłumaczenia, non disclosure można tłumaczyć jako nie ujawnianie, natomiast agreement tłumaczy się jako umowę, porozumienie lub zgodę, całe sformułowanie zaś tłumaczymy jako umowa o zachowaniu poufności lub po prostu umowa poufności.

Co to jest umowa NDA, czyli umowa o zachowaniu poufności?

Wiele osób wkraczających w świat biznesu lub po prostu dorastając do wieku pozwalającego na rozpoczęcie pracy zawodowej spotyka się z tym terminem i zastanawia się co to jest umowa NDA, czyli umowa o zachowaniu poufności. Najpierw należy dobrze zrozumieć czym jest poufność w tym kontekście, a jest ona zdolnością do ochrony danych przed osobami zarówno z zewnątrz jak i z wnętrza firmy, które nie mają upoważnienia do zapoznawania się z danymi do których z założenia mają nie mieć dostępu. NDA to dokument lub klauzula zawarta w dokumencie, będąca umową o zachowaniu poufności w zakresie nie powielania i nie przekazywania wskazanych informacji. Podpisanie dokumentu ma za zadanie chronić stronę lub strony przed nieprzyjemnymi konsekwencjami udostępnienia informacji drugiej stronie, bowiem w sprawach gospodarczych bywają sytuację, iż do realizacji pewnych celów trzeba podzielić się informacjami z innymi osobami, czasami nawet z potencjalną konkurencją.

Komu przydaje się zawarcie umowy o zachowaniu poufności? Nda z pracownikiem i B2B

Najczęściej umowy o zachowaniu poufności przydają się firmom. NDA może być podpisywane zarówno B2B, czyli pomiędzy firmami np. przed podjęciem negocjacji lub współpracy np. w zakresie usług detektywistycznych lub jakichkolwiek innych, ale także można podpisać NDA z pracownikiem czy osobami fizycznymi, które są np. wpuszczane do miejsca gdzie procedura dyktuje takie rozwiązanie, może to być np. magazyn lub hala produkcyjna, gdzie magazynowane lub produkowane są dobra, których obecność w danym miejscu również objęta jest tajemnicą i zachowanie poufności jest niezwykle ważne. Jako zabezpieczenie NDA może występować także jako umowa o zachowaniu poufności z pracownikiem, nie tylko w trakcie, ale i po ustaniu stosunku pracy. Umowa ta występuje w najróżniejszych sytuacjach i branżach, zawierana jest zarówno gdy mamy współpracować z firmą sprzątającą jak i pozyskując inwestora, dzieląc się z nim naszym biznesplanem, gdzie zawartych jest wiele wrażliwych informacji, plan działania, kontakty i spodziewane wyniki finansowe. Ma również zastosowanie przy zbywaniu udziałów spółki.

Co powinna zawierać umowa zachowania poufności i jak się chronić poza NDA?

Dobrze skonstruowana umowa zachowania poufności powinna zawierać szereg elementów m.in. konkretne określenie informacji będących poufnymi, wskazanie podjęcia jakich działań nie dopuszcza się na jej mocy, określenie standardów ochrony informacji poufnych, określenie ram czasowych obowiązywania umowy z uwzględnieniem, w razie potrzeby, czasu po jej zakończeniu. Warto także zawrzeć w niej informacje na temat kar umownych za złamanie podpisanego zobowiązania oraz informację o możliwości natychmiastowego rozwiązania umowy b2b lub odpowiednio umowy o pracę. W NDA warto zawrzeć także informacje o możliwych wyłączeniach z umowy poufności, a także wskazać pożądane zachowanie w takim wypadku jak np. podpisanie podobnego zobowiązania z osobą której może dotyczyć wyłączenie. Warto zaznaczyć również konieczność poinformowania poszkodowanego o fakcie ujawnienia informacji poufnych np. organom ścigania, popartego orzeczeniem sądu lub o przypadkowym wycieku. Umowa o zachowaniu poufności to dobre zabezpieczenie, ale warto prewencyjnie rozważyć jakie informacje musimy udostępnić, a następnie zminimalizować ich ilość, tak aby w razie niedotrzymania ustaleń wynikających z umowy lub przy przypadkowym wycieku jakichkolwiek danych ponieść jak najmniejsze straty. NDA niestety nie jest dokumentem, który daje 100% zabezpieczenie. Warto też zwrócić uwagę na to, aby w przypadku gdy NDA przyjmuje formę klauzuli w dokumencie, umieścić ją na samym jego początku.

Wywiad  biznesowy

Oświadczenie NDA, wzór – Umowa o zachowaniu poufności w PDF – draft

Poniżej udostępniamy wzór NDA, umożliwiamy ściągnięcie przykładowej umowy o zachowaniu poufności w pliku PDF. Należy w tym momencie wspomnieć, że każdy dokument, oświadczenie czy klauzula powinny zostać dostosowane do indywidualnych okoliczności oraz potrzeb. Dobrym wyjściem jest również konsultacja prawna w tym zakresie. Draft jest możliwy do edycji.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.