Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Wypłacalność przedsiębiorstwa i kreowanie fałszywego wizerunku firmy – jak sprawdzić i zweryfikować kontrahenta?

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Biznes
jak sprawdzić i zweryfikować kontrahenta

Kreowanie wizerunku firmy to ważny element w strategii przedsiębiorstw. W dzisiejszych czasach, gdzie nisz jest coraz mniej, a biznes został zglobalizowany przez sieć internet, dojście do towarów i usług jest dostępne dla praktycznie każdego mieszkającego w przynajmniej dostatecznie rozwiniętym kraju. Z uwagi na to i dużą konkurencyjność tworzenie odpowiedniego wizerunku jest zwykle niezbędne, a w wielu branżach jest czynnikiem determinującym o bycie firmy i sukcesie na rynku komercyjnym. Nie ma w tym nic złego, problem dopiero pojawia się gdy kontrahent jest nieuczciwy i przez jego nieuczciwość możemy stracić zamiast zyskać. Dotyczy to zarówno naszych klientów i odbiorców, czasami nawet firma posługująca się zafałszowanym wizerunkiem nie ma złych intencji, natomiast w rzeczywistości nie jest w stanie udźwignąć pewnych sytuacji, będąc znacznie słabszym przedsiębiorstwem niż w kreowanym wizerunku, ale wtedy już jest za późno na wycofanie się i przez taki podmiot tracimy i my. Poniżej opisujemy jak działają nieuczciwe firmy, jak najczęściej fałszują wizerunek i dlaczego to robią. Piszemy także o tym, jak najskuteczniej sprawdzić i zweryfikować kontrahenta.

Wypłacalność przedsiębiorstwa i nasze wyobrażenia

Poznając nową firmę np. w internecie, automatycznie mamy na jej temat jakieś wrażenie, często jest ono zależne od tego jaki wizerunek prezentuje strona internetowa podmiotu i jakie informacje na na jej temat znajdziemy zarówno na tej stronie jak i w internecie. Jeśli strona jest zadbana, przejrzysta i schludna to z reguły wyobrażamy sobie, że jest to firma na wysokim poziomie. Niestety często taki wizerunek jest pozorny, a strona internetowa jest fasadą za którą kryją się potencjalne niebezpieczeństwa. Tu tworzy się przestrzeń dla starego przyszłowia, „nie wszystko złoto, co się świeci”. Wiedząc to, trzeba mieć na uwadze, że pozornie idealne lub po prostu przyzwoite firmy mogą okazać się niewypłacalne, nawet nie mając złych intencji, nie wspominając już o firmach które są po prostu nie uczciwe.

Motywacje przedsiębiorców do kreowania fałszywego wizerunku firmy

Jako wywiadownia gospodarcza i firma która zajmuje się doradztwem marketingowym mamy ogląd z obu stron-jako podmiot weryfikujący kontrahentów i jako podmiot kreujący pożądany wizerunek firm. Obiektywnie możemy stwierdzić, że firm wyznających komunikowane przez siebie wartości i komunikujących rzetelny obraz rzeczywistości jest znacznie mniej niż można by podejrzewać. Motywy kreowania fałszywego wizerunku przedsiębiorstwa może być wiele. Pomijając najbardziej oczywisty w postaci zwiększenia sprzedaży usług lub towarów, zwłaszcza w modelu B2C, czyli sprzedaży do klienta ostatecznego, jednym z częstszych powodów fałszowania oblicza firmy jest wola zwiększenia wiarygodności płatniczej, dzięki czemu podmiot uzyskuje niezaliczkowany kredyt kupiecki u dostawcy, zwiększa popyt na własne akcje lub emitowane papiery dłużne. Kolejnym powodem kreowania nieprawdziwego wizerunku jest chęć zawyżenia wartości przedsiębiorstwa, które ma zostać sprzedane, albo przedstawienie firmy jako mocnego gracza, co pozwala nawiązywać aliasy, pozyskiwać inwestorów lub zawierać korzystne umowy współpracy.

W jaki sposób przedsiębiorcy zawyżają swój potencjał operacyjny i wartość?

Zawyżanie potencjału operacyjnego i wartości to nie tylko marketing. Wykorzystywanie reguł wpływu społecznego tworząc wizerunek firmy z szeroką bazą nabywców lub nabywców elitarnych i prestiżowych nie należą do rzadkości. Rzekome kontrakty międzynarodowe lub rządowe, wysoki udział w rynku wynikający z zamówionych statystyk, pozorna wartość majątku, lokalizacja siedzib, użytkowe powierzchnie przez firmę, referencje, dokonania, sponsoring czy zagrywki PR związane z działalnością charytatywną usypiają czujność kontrahentów. Elementem zawyżania własnego potencjału jest także oferowanie usług luksusowych lub elitarnych, które mogą wymagać specjalnych koncesji czy pozwoleń, technologii albo dużego kapitału, a rzeczywiście mogą one w ogóle nie być realizowane mimo obecności w katalogach czy na stronie informacyjnej danej firmy. Niektóre z wyżej wymienionych nie są kwalifikowane jako czyny przestępcze, natomiast wiedza o tym, że w rzeczywistości sprawy mają się inaczej niż prezentuje to kontrahent chroni nasze zasoby finansowe, a także daje nam zupełnie inną, dużo lepszą pozycję w negocjacjach biznesowych lub handlowych. Zbudowanie wizerunku potężnej, prężnie działającej firmy z dużymi zasobami jest stosunkowo tanie, dlatego tak często rzeczywistość jest naciągana.

Jak sprawdzić i zweryfikować kontrahenta oraz ustrzec się przed oszustwem i nieuczciwą firmą?

Osobie bez specjalistycznej wiedzy trudno jest zweryfikować kontrahenta fałszującego swój wizerunek i potencjał operacyjny. Ale żaden przedsiębiorca nie jest bez szans. Odkąd na rynku pojawiły się wywiadownie gospodarcze, te wyspecjalizowane podmioty w sprawdzaniu i weryfikacji kontrahentów pomagają przedsiębiorcom w dokonywaniu dobrych decyzji i demaskowaniu nieuczciwych podmiotów. Kiedyś na wywiad gospodarczy mogły sobie pozwolić tylko największe firmy, które zatrudniały specjalistów i budowały komórki wywiadowcze w swoich korporacjach jako jedne z najważniejszych elementów zarządzania. Dziś wywiadownie gospodarcze to osobne podmioty które pracują jako zewnętrzne firmy consultingowe, sprawdzające kontrahentów i doradzające także firmom z sektora MŚP.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.