Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Czym jest marketing – definicja marketingu

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Marketing
Napis marketing ułożony z kostek

Marketing to pojęcie wszystkim znane i używane w wielu różnych kontekstach, choć nie każdy potrafi je zdefiniować – wyjaśniamy co to jest marketing i przedstawiamy jego definicję. Najkrócej działania marketingowe podejmowanie są w celu promocji produktów i usług. Mają zaspokoić potrzeby klientów oraz pomóc w osiągnięciu zysku. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Co to jest marketing – definicja marketingu

Jaka więc jest najprostsza definicja, odpowiadająca na pytanie czym jest marketing i na czym polega? Marketing to inaczej zaplanowane działania promujące, przynoszące zysk firmie. Mają zapewniać klientom określone wartości, ale pozyskiwać coś w zamian. Marketing jest więc działaniem dla obopólnej korzyści firmy i klienta. Oprócz pozyskania i przekonania klienta do marki, produktów lub usług rolą marketingu jest również zatrzymanie klientów i rozwijanie z nimi dalszych relacji. Te zaś z założenia powinny sprawiać, że klient będzie do nas wracał, a także będzie polecał nas innym osobom.

Jak zapewne już widzisz, marketing często utożsamiany jest ze sprzedażą, w rzeczywistości jest on czymś znacznie więcej. Ma przynosić zysk, ale na wielu polach. Jego celem jest m.in. zapisanie się w pamięci, budzenie pozytywnych skojarzeń z firmą i jej wartościami, czy sprawienie, że klient podejmie decyzję – niekoniecznie związaną z zakupem.

Firma może np. chcieć, by odbiorcy zapisali się do newslettera, pobrali darmowy materiał edukacyjny, czy obejrzeli wideo. Dzięki temu tworzą relację między potencjalnym klientem a marką.

Marketing to proces. Droga od wystawienia na stronie usługi lub produktu do zakupu bywa kręta i wyboista, ale to ona jest kluczowym etapem. Odpowiednie działania marketingowe pomagają konsumentowi zyskać pewność, że właśnie tego produktu lub usługi potrzebuje.

Skoro marketing skupia się na zaspokajaniu potrzeb konsumentów, działania firmy muszą polegać na kilku podstawowych filarach:

 • zrozumieniu rynku i potrzeb konsumentów;
 • stworzeniu strategii marketingowej przedsiębiorstwa;
 • budowaniu relacji i pozytywnych doświadczeń;
 • pozyskaniu wartości od klientów, co wpływa na zysk i popularność firmy.
Baner agencji marketingu internetowego

Na czym jeszcze polega marketing?

Działania marketingowe najłatwiej zdefiniować i ustalić opierając się na koncepcji 7P. Wszystkie jej punkty pokazują, co jest ważne dla klientów oraz marketingowców. Do siedmiu punktów obecnych w nazwie koncepcji, zalicza się:

 • produkt (product) – to, co firma oferuje: mogą to być usługi lub dobra materialne;
 • cenę (price) – koszt produktu lub usługi;
 • miejsce (place), czyli to gdzie i jak produkty są dostępne (w sieci, sklepach, poprzez dystrybutorów, ale też online, np. za pomocą aplikacji);
 • promocję (promotion), czyli sposób komunikacji firmy z klientami (w ten punkt wlicza się reklamę oraz promocję sprzedaży);
 • ludzi (people), czyli wszystkich zaangażowanych w dostarczanie usług i produktów, każdy etap realizacji zamówienia ma wpływ na to, jak klient postrzega firmę; od pakowania, poprzez kontakt e-mail, aż po dostarczenie zamówienia do rąk własnych;
 • proces (process), czyli procedury związane z działaniami, dzięki którym klient może szybko i sprawnie otrzymać dokładnie taki produkt lub usługę, jakiego oczekuje;
 • dowody rzeczowe (physical evidence), czyli ocenianie usługi, które może odbyć się online, ale też na miejscu – ocenie podlega m.in. wygląd produktów, lokalu, czy prezencja pracowników. Choć wielu marketingowców o tym zapomina, to jedna z pierwszych przesłanek świadczących o firmie, którą analizują klienci.

Skuteczne działania marketingowe powinny zostać oparte na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy z zakresu marketingu połączonych z aktualną wiedzą na temat trendów i najnowszych możliwości reklamowych. W dzisiejszych czasach ma to jeszcze większe znaczenie, ponieważ jednym z głównych działań przedsiębiorstw są internetowe kampanie reklamowe, realizowane przy użyciu dynamicznie zmieniających się systemów reklamowych.

Działania online wymagają zatrudnienia specjalistów potrafiących sprawnie poruszać się w tych systemach, drugą opcją jest agencja marketingu internetowego. W sieci i poza nią należy przeprowadzić wywiad konkurencyjny oraz szereg analiz.

Czym jest marketing – podsumowanie

Gdy już wiesz czym jest marketing, pamiętaj iż jest to dynamiczna i ciągle ewoluująca dziedzina, która wymaga dotarcia do ludzkich potrzeb i ich zrozumienia, a także innowacyjne i kreatywne myślenie. Powyższe musi być poparte strategicznym podejściem obejmującym nie tylko marketing, ale także przedsiębiorstwo jako całość.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.