Wraz z szybkim rozwojem nauki i technologii pojawiają się nowe, ciekawe i innowacyjne pomysły i rozwiązania. Niestety zdarza się tak, że nie zostają one przetestowane, zweryfikowane lub rozwijane, a przyczyną tego stanu rzeczy jest brak zasobów finansowych. Rozwiązaniem tego problemu mogą być zewnętrzne źródła finansowania m.in. Venture Capital, o którym piszę poniżej.
Venture Capital skrótowo określane również jako VC to finansowanie przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw w dość wczesnej fazie ich rozwoju, obiektem finansowania również bywają start-upy. Powyższe czyni inwestycje tego typu inwestycjami obarczonymi dużym ryzykiem. Niewiele firm przechodzi pozytywnie weryfikację funduszy typu Venture Capital, zwykle, aby zainteresować inwestora należy posiadać innowacyjny produkt lub usługę, która w oczach inwestującego, pomimo ryzyka, będzie miała duży potencjał rozwoju i zwrotu z inwestycji na przestrzeni kilku kolejnych lat (najczęściej między 3, a 10). Zwykle spółka zostaje dokapitalizowana w zamian za określoną ilość udziałów dla inwestora, którego celem nadrzędnym jest zysk, dlatego po osiągnięciu odpowiedniego poziomu przez spółkę, fundusz VC wycofuje swoje udziały poprzez ich odsprzedaż.
Współpraca z funduszami Venture Capital ma oczywiście swoje wady i zalety. Szczegóły umów podlegają oczywiście negocjacjom, ale najczęściej inwestor wymaga tego, aby mieć wpływ na ważne decyzje o charakterze zarządczym i strategicznym. Tym samym spółka traci samodzielność w części podejmowanych decyzji i musi dzielić się swoimi zasobami informacyjnymi. To są główne wady VC, zalet za to jest więcej. Ogromnym plusem jest to, iż fundusze Venture Capital nie mają tak dużych wymagań jak banki w przypadku udzielania kredytów. Przede wszystkim banki dużo mniej łaskawym okiem patrzą na inwestycje obciążone dużym ryzkiem, a nawet jeśli zdecydują się udzielić kredytu to żądają zabezpieczeń, które w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw na początku swojej drogi mogą być nie możliwe do zagwarantowania ze strony ubiegającego się o środki finansowe. Kolejną zaletą jest wsparcie merytoryczne ze strony inwestora, zazwyczaj za jego finansami stoją sukcesy, a za sukcesami kompetentne zasoby ludzkie co wnosi dużą wartość dla doinwestowywanej spółki. Doradztwo biznesowe i strategiczne może okazać się cenniejsze niż sam kapitał. Dużym komfortem w przypadku Venture Capital jest brak comiesięcznych spłat rat i odsetek, jak miało by to miejsce w przypadku pozyskania funduszy z banku.
Fundusze Venture Capital poza drobiazgowym sprawdzeniem, poprzez wywiad gospodarczy, spółki w którą ma zainwestować, będą wymagały aby został przedstawiony biznesplan. Właśnie do niego należy przyłożyć się ze szczególną starannością bo, poza pomysłem, to właśnie on stanowi decydujący czynnik determinujący decyzję inwestora. Biznesplan powinien być szczegółowy, przekonujący i powinien dokładnie pokazywać zespół, który ma stać za sukcesem przedsięwzięcia, bowiem to zaraz po pomyśle, najczęściej w ludziach pokładane są szanse na sukces projektu. Dobrą praktyką przed ujawnieniem szczegółów koncepcji jest podpisanie umowy o zachowaniu poufności, czyli NDA, co stanowić ma zabezpieczenie przed dalszym przepływem informacji i ewentualnym wykorzystaniem pomysłu przez inwestora w jego własnym zakresie.