Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Zarząd spółki z o.o. – członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Analiza
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Zarząd spółki z o.o. powoływany jest na mocy uchwały na kadencję, co odbywa się poprzez zgromadzenie wspólników. Jak sama nazwa wskazuje, zarząd odpowiedzialny jest za zarządzanie spółką. Sytuacja najczęściej spotykana, to wpisywanie pierwszego zarządu już w momencie rejestracji spółki z o.o. Warto dodać, że powołanie członka zarządu nie narzuca nam, aby zatrudniać go na umowę o pracę lub cywilnoprawną.

Członek zarządu w sp. z o.o. – umowa i wynagrodzenie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Brak umowy oznacza, iż członek zarządu sp z.o.o działa na jej rzecz bez pobierania wynagrodzenia za swoje usługi. Nie oznacza to jednak, że tak musi być, na mocy uchwały wspólnicy mogą wynagradzać zarząd spółki.

Członek zarządu w sp. z o.o. – ilu członków zarządu powinna mieć spółka zoo?

Już jedna osoba może pełnić funkcje zarządu w sp. z o.o. , wówczas zajmuje ona pozycję prezesa zarządu, gdyby jednak ilość członków zarządu była by większa, należy wówczas ustanowić tę funkcję.

Reprezentacja spółki z. o.o i dokumenty

Jeżeli mowa o reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to najpopularniejsze jest rozwiązanie, gdy członkowie zarządu zobowiązani są do podpisywania dokumentów wraz z prokurentem, bądź innym z członków zarządu spółki. Natomiast prezes zarządu najczęściej może podpisywać je w pojedynkę. Zdarza się jednak, że członkowie zarządu mogą realizować czynności samodzielnie, powinno to zostać opisane w KRS spółki z o.o., a także jej umowie jako reprezentacja jednoosobowa. Gdyby reprezentacja była opisana jako łączna, wówczas podpisać się na dokumentach muszą wszyscy zobowiązani do tego, np. dwóch lub więcej reprezentantów spółki.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.