Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Jak kontrolować i opanować emocje?

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Analiza, Perswazja i wywieranie wpływu
jak opanować emocje

Emocjonalne reagowanie, generalizacje i inne błędy poznawcze-to wszystko przydaje się nam, oszczędzając energię naszych organizmów, a jeszcze częściej przydawało się w czasach gdy nasi dawni przodkowie musieli mieć się na baczności podczas polowań na mamuty. Brak głębszej analizy i powyższe reakcje wielokrotnie ratowały życie, a geny były rozprzestrzeniane dalej. Niestety, zwłaszcza w czasach współczesnych stanowią one utrudnienie, nasze organizmy niewiele się zmieniły, czasy i rozwój natomiast „gnają” tak szybko jak nigdy wcześniej, dlatego ważna jest kontrola i panowanie nad emocjami, a jak to zrobić opisuję w poniższym tekście.

Kora przedczołowa i jej wpływ na układ limbiczny

Kora przedczołowa mózgu stoi na straży zachowania generowanego przez autonomiczny układ nerwowy, przede wszystkim przez ciało migdałowate i podwzgórze. Kora przedczołowa wyhamowuje działanie układu limbicznego, dzięki czemu zachowanie człowieka mimo początkowego przypływu złości i agresji, zostaje wytłumione poprzez analizę sytuacji, zagrożeń i przyszłych potencjalnych konsekwencji ewentualnej reakcji agresywnej, a także alternatywnych, najlepszych w danej sytuacji rozwiązań i wyjść. W dzisiejszych czasach, walka wydaje się jedną z najgorszych możliwości, a często, dużo lepsza okazuje się być rozmowa, nawet jeśli człowiek nie uczęszczał na kursy perswazji, bo chodzi o zwykłą ludzką rozmowę, korzystne bywa też odłożenie sprawy na chwilę gdy poradzimy sobie z chwilowym natłokiem emocji.

Emocje, niesforny sufler

Korzystając z bardzo rozwiniętych struktur mózgu u homo sapiens, warto weryfikować na poziomie logicznym i analitycznym, rozwiązania, które podpowiadane nam są przez emocje. Słuchajmy swoich emocji i uczuć, ale nie podążajmy ślepo za nimi, nasze działania będą efektywniejsze, a relacje zarówno w domu rodzinnym jak i w biznesie-lepsze.

Jak kontrolować emocje?

Naukowcy odkryli, że nie tylko nasze emocje i uczucia wpływają na naszą postawę, ale również ciało wpływa na nasze emocje i uczucia, dlatego mając wiedzę z zakresu mowy ciała zyskujemy dużo większą świadomość samych siebie. Dlatego warto uczyć się mowy ciała, dzięki czemu uczymy się jak kontrolować emocje i jak zapobiegać ich pojawianiu się. Na kursach i szkoleniach z mowy ciała lub komunikacji niewerbalnej czerpie się także wiedzę na temat tego jak ciało reaguje na stres, po czym można poznać osobę z wysokim napięciem emocjonalnym, które zawsze niezależnie od woli widoczne jest w ciele. Zadziwiające jest jak wiele z takich reakcji można zaobserwować u siebie, jak już ma się wiedzę na temat mowy ciała. Jak opanować emocje innymi sposobami? Warto działać na ciało także innymi czynnikami rozluźniającymi, takimi jak sport lub inny ruch, masaż, głębokie oddychanie czy medytacja lub taniec, jednak najlepiej łączyć ze sobą te rozwiązania. Pamiętaj o tym, że ciałem możesz pracować niepostrzeżenie w niemal każdej sytuacji i to w sposób niezauważalny, a plusem jest polepszenie własnego wizerunku w otoczeniu.

Jak opanować emocje?

Nie jesteśmy niewolnikami naszych emocji i nastrojów, możemy nad nimi panować wywierając wpływ na siebie samych. Warto zadbać o panowanie nad emocjami dzięki zaangażowaniu zmysłów w ich sprawę. Mamy pięć głównych zmysłów, które łatwo możemy zaangażować, a związki wytwarzane przez nasz organizm pozwolą nam się uspokoić i skupić na pozytywnych doznaniach „tu i teraz”. Są to, smak-dogodzenie sobie jedzeniem, węch-masz jakieś ulubione, uspokajające zapachy? Możesz spróbować też aromaterapii. Wzrok (zależnie od preferencji, może odpręża Cię oglądanie wystaw sztuki, a może ładne widoki z wzgórza znajdującego się nieopodal Twojego miasta? Kolejnym zmysłem jest czucie, tutaj wspomniany wyżej masaż spisuje się świetnie, ale nie zapominajmy o przytulaniu! Słuch także jest zmysłem, dzięki któremu możemy sobie poradzić z emocjami-puszczenie sobie ulubionej muzyki potrafi zdziałać cuda, skrajne przypadki ekstazy muzycznej podnoszą dopaminę porównywalnie do kokainy. Najważniejsze, aby chcąc opanować emocje, nie siedzieć bezczynnie, zagłębiając się w tematy, które je indukują. Oczywiście nie należy też uciekać od nierozwiązanych tematów, po prostu ważny jest moment, czasami trzeba dać chwilę na to aby rozum doszedł do głosu.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.