Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Dlaczego nie rozumiemy się z innymi ludźmi? Tajniki komunikacji.

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Komunikacja, Perswazja i wywieranie wpływu
Skuteczna komunikacja

Komunikacja między ludźmi (mam na myśli komunikowanie się, nie samo komunikowanie bo komunikować można nawet nie bez odbiorcy i to całkowicie nieintencjonalnie) zaczyna się nie od przekazu informacji, tylko od zrozumienia. Czymże np. w rozmowie telefonicznej byłby dla Ciebie przekaz w języku którego nie rozumiesz? Nie jest to komunikowanie się. Niestety nawet komunikowanie się w tym samym języku sprawia nam wiele trudności.
  Dobieramy sobie do towarzystwa ludzi podobnych do nas, bo podobnie widzimy świat. Podobieństwo to bardzo silne narzędzie do wywierania wpływu, możemy świadomie wiele zdziałać upodabniając się do człowieka na którego chcemy wywrzeć wpływ, dotyczy to zarówno mowy ciała jak i wartości, ubioru czy zainteresowań. To bardzo proste narzędzie do wielopoziomowego wykorzystania. Na pewno ten temat niedługo zostanie obszerniej poruszony na łamach strefy wiedzy. Tym wstępem zacząłem artykuł mówiący o tym, dlaczego nie rozumiemy się z innymi ludźmi, co ma często ogromny wpływ na nasze życie rodzinne, relacje z współpracownikami i klientami, a także podczas negocjacji i w wielu innych sytuacjach każdego dnia. Każdy człowiek myśląc o znaczeniu dowolnego słowa może mieć w głowie różne skojarzenia. Gdybyś poprosił kilkoro ludzi, nawet najbliższych Tobie o pomyśleniu o słowie kot i zapytałbyś co pojawiło się w ich głowie, niemal każdy będzie miał inne skojarzenie (gdyby mieli narysować co zobaczyli, każdy kot wyglądałby inaczej, czasami by była to sama głowa, czasami cały kot od boku, kto inny narysowałby całą sylwetkę kota od przodu), aż do tego stopnia, że oprócz zobaczenia jakiejś reprezentacji danego słowa mogą mieć skojarzenia słuchowe albo nawet smakowe (mam nadzieję, że nie akurat w przypadku kota ;-)). Tak samo jest ze znaczeniem słów. Coś co dla Ciebie jest „ładne” dla kogoś innego może być w Twoim rozumieniu „fajne” albo „piękne”. W każdym zdaniu słów jest od groma, co daje szerokie pole do nieporozumień, dlatego często błędnie odbieramy komunikaty kierowane do nas i ich intencje, kłania się tutaj też znajomość mowy ciała i ekspresji mimicznych a, także analityczne podejście do tego co autor mógł mieć na myśli, a lenistwo naszych mózgów niestety sprawia, iż my ludzie, lubimy chodzić na skróty i chwytamy się pierwszej myśli która się pojawi, nie widząc często innych możliwości poza tą pierwszą opcją podrzuconą przez mózg. Warto w tym miejscu rozszerzyć ten temat poza samo znaczenie słów, o to, w jaki sposób zyskujemy zrozumienie. Odbywa się to poprzez dopasowywanie wzorów, modele mentalne w mózgu dokonują filtracji informacji wychwytywanych poprzez naszych 5 zmysłów, tutaj powstaje znaczenie. Na myśl przychodzi od razu poniższy trójkąt Kanizsy, na którym zapewne dostrzegasz biały trójkąt…którego w rzeczywistości nie ma na tej grafice.

Mózg odnosi dostępne informacje do własnego zasobu modeli mentalnych i dobrał najbardziej prawdopodobną wersję czyli biały trójkąt. Podobny mechanizm ma miejsce podczas przesłuchań i pozyskiwania informacji, gdy rozmówca ma przywołać jakieś fakty, jego luki w pamięci zastępowane są najbardziej  prawdopodobnymi wersjami zdarzeń na podstawie dostępnych zasobów pamięciowych, dzieje się to na poziomie nieświadomym i często taka osoba zapiera się, że na pewno mówi dokładnie jak było, tymczasem analiza np. nagrań wideo jasno wskazuje na inny rozwój okoliczności niż wskazany. Co więcej przesłuchania kilku osób do tego samego zdarzenia, potwierdzają tą tezę, zeznania tych osób różnią się detalami odnośnie wielkości, odległości czy kolorów. Proces uzupełniania luk, jak w przypadku naszego trójkąta w środowisku naukowym nazywa się komplementacją percepcyjną i dotyczy wszystkich zmysłów, dlatego podczas głośnej imprezy, jesteśmy w stanie wyizolować głos znajomej osoby spośród innych nieznanych. Nasze modele mentalne różnią się, są także znacznie bardziej skomplikowane niż opisywany przypadek białego trójkąta ale powinno to pomóc Ci zrozumieć w jaki sposób tworzy się zrozumienie. Modele mentalne każdego człowieka zależą od wielu czynników takich jak doświadczenie, środowisko dojrzewania i wiele innych. Konkludując, tak wygląda rozumienie w konwersacji, jest próbą dopasowania wzorów i procesem kreowania wspólnego zrozumienia. Dobrze jest to wszystko wiedzieć, aby bardziej rozumieć siebie i innych podczas ewentualnych nieporozumień. Dobra wiadomość jest taka, że możemy świadomie wpływać na proces komunikacji który buduje dobrą relację, nawet z osobami o bardzo odmiennych doświadczeniach i modelach mentalnych. Zapraszamy na nasze szkolenia z komunikacji oraz szkolenia z perswazji i wywierania wpływu.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.