Masz pytania? Skontaktuj się z nami

COMINT oraz podsłuchy

Opublikowany przez: Michał Wiśniewski
Kategoria: Technologie informacyjne
COMINT i podsłuchy telefonów

COMINT to kolejny rodzaj rozpoznania, nieprzeznaczonego dla osób cywilnych, które mogą używać innego typu źródeł wywiadowczych np. OSINT.

COMINT jako źródło informacji

COMINT to akronim Communication Intelligence i jest jednym z filarów SIGINT. Ten typ rozpoznania przeznaczony jest głównie dla rządów państw i polega na rozpoznawaniu, namierzaniu i przechwytywaniu transmisji komunikacyjnych w różnych formach np.:

 • dźwiękowej;
 • wideo;
 • faksowej;
 • cyfrowej;
 • telegraficznej;
 • analogowej;

oraz innych celowych form przekazywania informacji. Przechwytywanie sygnałów może być realizowane również z przestrzeni otaczającej np. z kabli i przewodów sygnałowych, światłowodów i innych nośników transmisyjnych.

COMINT to także podsłuchy i pluskwy

Przy temacie COMINT, trudno nie wspomnieć o podsłuchach. Taka forma gromadzenia danych zastrzeżona jest dla organów państwowych, jednak ilość zapytań o pluskwy i podsłuchy, a także o sposób ich odpowiedniego montażu, w wyszukiwarkach internetowych jest ogromny. Ilość reklam Google Ads i innego typu, również świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu tego typu produktami, a także o łatwej dostępności dla każdego. Również cena nie jest już barierą. Dla własnego bezpieczeństwa, należy pamiętać, że niejawne podsłuchiwanie innych osób jest nielegalne i może narazić osobę stosującą takie środki inwigilacji na odpowiedzialność karną. Wbrew temu co myśli wiele osób, możliwości podsłuchiwania nie mają także biura detektywistyczne, ani detektyw gospodarczy dla firm.

Podsłuch w telefonie – podsłuchy GSM

Podsłuch, najczęściej kojarzy się z podsłuchem telefonicznym. Tego typu inwigilacja może odbywać się na trzech podstawowych poziomach:

 • centrala operatora sieci;
 • linie przesyłowe (telefon stacjonarny);
 • aparat telefoniczny.

Podsłuch telefonu komórkowego odbywa się najczęściej poprzez wgranie do niego aplikacji szpiegującej. Program taki pozwalać może na podsłuchiwanie rozmów telefonicznych, jak również otoczenia aparatu, gdy ten nie jest używany. Ponadto możliwy jest podgląd i kopiowanie wiadomości SMS i MMS, zarówno tych wychodzących jak i przychodzących, a także wiadomości e-mail, listy połączeń, kontaktów przez komunikatory. Co więcej, do inwigilującego może trafiać historia odwiedzanych stron internetowych oraz plików wideo i fotografii z galerii zdjęć, a także lista kontaktów z książki telefonicznej aparatu. Geolokalizacja to kolejna istotna możliwość oprogramowania szpiegującego.

W ramach bezpieczeństwa i uchronienia się przed podsłuchem telefonu, instalowanego poprzez dostęp do aparatu telefonicznego (pluskwy i niektóre aplikacje), warto zadbać o takie elementy jak:

 • zakup aparatu u zaufanego sprzedawcy, najlepiej, aby aparat był nowy i fabrycznie zamknięty;
 • zakup karty do telefonu u zaufanego sprzedawcy;
 • niepozostawianie aparatu telefonicznego poza zasięgiem własnego wzroku;

Podsłuch w firmie – czy podsłuchiwanie pracowników jest legalne?

Niejawne nagrywanie rozmów pracowników lub współpracowników jest czynnością nielegalną. Znane są przypadki, gdy użyty został podsłuch pedrive lub nadajnik umieszczony w kontakcie, listwie z gniazdkami czy w otworach wentylacyjnych, jak w jednej z gdańskich spółdzielni mieszkaniowych. Na specjalne zlecenie, można zamówić minipodsłuch, zamontowany w niemalże dowolnym rodzaju urządzenia czy przedmiotu. Zależnie od potrzeb, do celów sprawdzania pracowników, często wiele informacji można pozyskać poprzez tzw. SOCMINT czyli profesjonalną analizę różnych mediów społecznościowych, a podsłuchiwanie, ze względu na potencjalne problemy i etykę, nie jest zalecane.

Zdarza się również, że podsłuchy szpiegowskie w firmie montowane są przez konkurencję, co również jest mało etyczne. Zdecydowanie lepszym i często efektywnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług wywiadowni gospodarczej, która korzysta z dozwolonych źródeł informacji i zaawansowanych metod analitycznych. Można też skorzystać z wywiadu konkurencyjnego, który dostarcza większej ilości danych niż typu gospodarczego. Kolejną alternatywą dla przedsiębiorców jest infobroker, który także może dostarczyć wielu wartościowych danych i informacji.

Podsłuch w samochodzie – inwigilacja do auta

Podsłuch bezprzewodowy to dość niskie koszty, a to sprawia, że kolejnym miejscem gdzie instalowane są tzw. pluskwy jest samochód (choć dostępne są podsłuchy w ładowarce samochodowej, co może sprawiać, iż podsłuch taki ma dość regularny dostęp do energii. Codziennie używane narzędzie w postaci auta, gdzie kierowca podróżuje sam, czując się bezpiecznie, sprawia, że większość osób prowadzi w nim bardzo swobodne rozmowy na wiele tematów przez telefon. Ponadto podróż w towarzystwie, również wydaje się być bezpieczna i skłania niektóre osoby do poruszania rozmaitych tematów bez skrępowania. Oczywiście podsłuchiwanie w samochodach, również jest czynnością nielegalną dla osób bez uprawnień.

Podsłuch w domu

Podsłuch w domu najczęściej podkładany jest przez współmałżonka, który ma wątpliwości co do lojalności swojej drugiej połówki. Również w takim przypadku art. 267 Kodeksu karnego mówi o karalności osób uzyskujących dostęp do informacji dla nich nieprzeznaczonych m.in. właśnie poprzez urządzenie podsłuchowe, wizualne lub poprzez oprogramowanie.

Jeśli interesują Cię podobne tematy to sprawdź także nasz artykuł o tytule bezpieczeństwo teleinformatyczne firmy i danych.

Podziel się:
Autor publikacji: Michał Wiśniewski

Szybki kontakt

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.